Jak kształtują się ceny mieszkań w Warszawie?

ceny mieszkań

Warszawa da się lubić z wielu powodów. Czy należą jednak do nich również ceny mieszkań? To zależy, z jakiej perspektywy patrzy się na ten problem. Z pewnością stolica jest miejscem o jednych z wyższych, o ile nie najwyższych cenach w Polsce. Medal ten ma dwie strony. Z jednej strony taka sytuacja powoduje, że w Warszawie ciężko jest nabyć mieszkanie przy niskich lub przeciętnych zarobkach. Z drugiej strony powoduje to też, że na warszawskich mieszkaniach można świetnie zarobić.

W branży, jaką są nieruchomości, każdy rok przynosi wzrosty cen. Nie inaczej jest w Warszawie. A trzeba do tego jeszcze dodać, że do dodatkowego wzrostu kosztów mieszkań przyczynia się inflacja. Cena metra kwadratowego w Warszawie oscyluje już w okolicach 11 tys. zł. Oczywiście jest to cena uśredniona. Na to, jak prezentuje się ona dokładnie, ma wpływ chociażby to, w jakiej dzielnicy poszukuje się nieruchomości. 

Najdroższe i najtańsze dzielnice stolicy

Najdroższą dzielnicą Warszawy jest oczywiście Śródmieście. Za to, żeby pozwolić sobie na luksus mieszkania przy Marszałkowskiej czy Nowym Świecie, trzeba zapłacić nawet 15 tys. zł za metr kwadratowy. Kolejne miejsca na podium najdroższych dzielnic okupuje Żoliborz i Wola. Jednak nie ustępuje im też Wilanów, który z pewnością nie należy do najtańszych dzielnic w Warszawie.

Są jednak w stolicy i takie miejsca, w których mieszkania można kupić znacznie poniżej uśrednionej kwoty. Już za 8 tys. zł da się nabyć metr kwadratowy nieruchomości w takich dzielnicach jak Wesoła czy Rembertów. Wawer i Białołęka to zaś kolejne lokalizacje atrakcyjne z punktu widzenia ceny.

Ponieważ cena mieszkania zależy od tego, jaki jest jego metraż, naturalnie im większe mieszkanie będzie się chciało kupić w Warszawie, tym więcej się za nie zapłaci. Rolę mogę odgrywać jednak także czynniki, które nie mają większego związku z metrażem. Mowa tu chociażby o atrakcyjnej lokalizacji – na przykład w pobliżu przystanku metra. Tak więc wszystko zależy od konkretnej sytuacji.