Wybór nieruchomości na działalność gospodarczą. Najważniejsze kryteria

nieruchomosc

Jak wybrać nieruchomość pod działalność gospodarczą? Czy opłaca się kupować budynek z przeznaczeniem na działalność? Każdy inwestor musi sobie to dobrze przemyśleć. Rozważyć wszystkie za i przeciw. Kupując dom do celów mieszkaniowych płacimy 8% VATu, a kupując dom z przeznaczeniem na działalność będzie to 23%. Różnica jest spora. Za to później będziemy mogli ten zapłacony VAT odzyskać. Taka nieruchomość traktowana jest jako środek trwały i należy ją rozliczać na podstawie odpisów amortyzujących. A co z rachunkami za tą nieruchomość?

Rachunki za nieruchomość

Wszelkie rachunki dotyczące utrzymania nieruchomości kupionej „na firmę” będzie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodu. Opłaty za gaz, ochronę, wywóz śmieci. Jeśli dom stanowi majątek firmy to płaci się z tytułu posiadania wyższy podatek od nieruchomości.

Jak szukać posesji, działki z przeznaczeniem na działalność

Warto zwrócić się do specjalistycznej firmy, która zajmuje się doradzaniem jaka posiadłość będzie najlepsza dla naszej firmy. Czy warto ją kupić? Czy może wynająć? Albo rozejrzeć się za ziemią. Firmy z jednej strony pośredniczą w sprzedaży nieruchomości, budują nowe inwestycje, szukają najemców, a z drugiej udzielają porad prawnych. Często wspierają nas bezpłatnymi konsultacjami, szukają rozwiązań, pokazują, w jakim kierunku możemy pójść, żeby było jak najkorzystniej. Warto rozejrzeć się za firmą, która nie tylko sprzedaje, ale potrafi doskonale doradzić, potrafią poznać potrzeby klienta i spełnić jego marzenia.

Na co warto zwrócić uwagę

Adres firmy jest bardzo istotny, szczególnie wtedy kiedy będziemy zatrudniali pracowników. Kwestia dojazdu jest ważna zarówno dla pracowników, jak i dla klientów, jeśli obsługujemy ich bezpośrednio. Słaba komunikacja, brak parkingu uniemożliwi klientom dotarcie do nas. Warto przemyśleć rozkład budynku, optymalny jest dom parterowy z odrębnym wejściem