Czy każda działka nadaje się pod zabudowę?

działka

Marzeniem wielu jest kupno działki oraz budowa domu według wybranego wcześniej projektu. Na rynku dostępne jest wiele ofert, które zachęcają do zakupu gruntów w bardzo zróżnicowanych cenach. Jednak przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić, czy dana wymarzona działka nadaje się pod zabudowę.

Działka budowlana, czyli jaka?

Na rynku nieruchomości dostępne są w sprzedaży grunty pod inwestycje budowlane, ale też grunty rolne, które ze względu na obowiązujące prawo nie będą mogły zostać przekształcone w grunty pod zabudowę. Decydując się na zakup wymarzonej parceli pod budowę domu należy sprawdzić kilka istotnych szczegółów. Warto wiedzieć, że działka pod zabudowę powinna spełniać określone warunki, wśród których są: dostęp do drogi publicznej, cechy geometryczne oraz posiadają ściśle określoną wielkość. Nie bez znaczenia jest też dostęp do mediów oraz innych urządzeń infrastruktury technicznej umożliwiającej niezakłócone korzystanie z gruntu przez ich właścicieli.

Weryfikacja przeznaczenia działki

W pierwszej kolejności należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania terenu. Dzięki niemu możliwa jest weryfikacja, czy dany grunt przeznaczony jest pod zabudowę komercyjną lub prywatną oraz pozwala określić skalę inwestycji w poszczególnych miejscach danej miejscowości. Miejscowy plan określa również linię zabudowy, wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do działki, gabaryty zabudowy, jej zasady budowy i modernizacji. Ponadto przed zakupem działki warto sprawdzić studium przestrzennego zagospodarowania gminy. Wskazuje on jakie inwestycje będą przeprowadzane w pobliżu terenu wraz z infrastrukturą techniczną.

Warunki zabudowy

Przed przystąpienie do zakupu, ale przede wszystkim zabudowy należy wystąpić do gminy o  warunki zabudowy. Ta czynność pozwoli nam określić, czy istnieje możliwość przekształcenia terenu rolniczego w działkę budowlaną. Warunkiem jest, aby przynajmniej jedna z sąsiadujących działek miała dostęp do drogi publicznej bezpośrednio lub przez drogę wewnętrzną, a nawet ustanowienie służebności, a teren, na którym planowana jest budowa objęto zgodą na przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze oraz nieleśne.