Kryterium lokalizacji i jego wpływ na atrakcyjność nieruchomości

nieruchomość

Czasy, w których czekało się wiele lat na przydział mieszkania, dawno już minęły. Trzeba było mieć pełny wkład na książeczce mieszkaniowej, żeby się starać o mieszkanie spółdzielcze lub też można było się starać o mieszkanie komunalne. Istniała też możliwość zakupu mieszkania za dolary. Z tej opcji korzystali tylko nieliczni. W czasach PRL można było wybudować swój dom, ale często brakowało materiałów. Polak potrafi, więc kombinowano, jak to było możliwe, żeby kupić np. cegłę. Pożyczki były dostępne w zakładach pracy, natomiast kredyty w PKO. To były nieciekawe czasy, ale odeszły w zapomnienie. Dziś to mieszkania i domy jednorodzinne czekają na lokatorów. Nie mając oszczędności, udajemy się do banku po kredyt hipoteczny. Możemy kupić nieruchomość od dewelopera lub na rynku wtórnym. Nie ma żadnych problemów z wyborem mieszkania lub domu jednorodzinnego. Nieliczni mogą też starać się o mieszkanie komunalne, od miasta, ale czas oczekiwania jest bardzo długi.

Zakup u dewelopera a na rynku wtórnym.

Między nieruchomością na rynku pierwotnym a wtórnym jest wiele różnic, przede wszystkim stan techniczny i cena. Nowe nieruchomości zawsze będą dużo droższe z wiadomych przyczyn. Możemy kupić mieszkanie czy dom wykończony pod klucz i wprowadzić się, bez konieczności przeprowadzania remontu, korzystając z oferty firmy Realia Nieruchomości. Na rynku wtórnym również dostępne są nieruchomości po kapitalnym remoncie, ale rozkład mieszkania, może być nieatrakcyjny. Na cenę mieszkania składa się wiele czynników: metraż, materiał, z którego budynek został wykonany, stan techniczny, data oddania do użytku, rodzaj budynku, piętro, winda, standard wykończenia, rozkład mieszkania – balkon, ilość i wielkość pomieszczeń; wejście do pokoi i aneks kuchenny, a niekiedy czynsz i sposób ogrzewania, np. w kamienicy. Kupując dom, branych jest pod uwagę dodatkowo wiele innych czynników: stan nieruchomości, rok budowy, stan elewacji i dachu; ogrzewanie, ogród, garaż itp. Jest istotnych naprawdę wiele aspektów, bo stare domy kryją wiele tajemnic. Prostszą sprawą jest zakup nieruchomości u dewelopera lub prywatnego inwestora, który z przyczyn losowych nie może wprowadzić się do nowo wybudowanego domu, czy kupionego mieszkania.

Lokalizacja a cena nieruchomości.

Cena nieruchomości w firmie Retalia Nieruchomości, zależy od miasta i lokalizacji. Nieruchomości położone w centrum są najdroższe, na peryferiach – najtańsze, chociaż są też wyjątki od reguły. Tańsze mieszkania w centrum mieszczą się w kamienicach i wymagają często kompleksowego remontu. Nieruchomości w prestiżowej dzielnicy, mają wyższe ceny. Tak więc nie ma jednej reguły, bo też wszystko zależy od podaży i popytu. Nabywcy biorą pod uwagę przede wszystkim dostępność komunikacji i łatwość dojazdu do centrum miasta. Jeśli zakupem zainteresowani są seniorzy, zwracają szczególną uwagę, by dzielnica była spokojna, w okolicy był park, przychodnia, a jak najbliżej znajdowały się sklepy i apteka. Zazwyczaj poszukują mieszkania. Innym kryterium kierują się rodziny z małymi dziećmi. Dla tej grupy klientów z kolei ważna jest odległość do przedszkola, szkoły, placu zabaw. Dla wszystkich istotne jest bezpieczeństwo. Są takie dzielnice, które są nieatrakcyjne i nikt nie jest zainteresowany, zamieszkaniem w nich, pomimo doskonałej lokalizacji.

Cechy nowoczesnego osiedla mieszkaniowego.

Nowoczesne osiedle mieszkaniowe rzadko znajduje się w centrum. Zresztą nie zawsze warto zakupić nieruchomość w centralnej dzielnicy, ze względu na wzmożony ruch pojazdów. Warto kupić lokal blisko przystanku komunikacji miejskiej, sklepów, przychodni, terenów zielonych, przedszkola, szkoły, uczelni. Ważną zwrócić uwagę, w jakim miejscu znajdują się okna. Jeśli wychodzą na ruchliwą ulicę, może nam to przeszkadzać, w dłuższej perspektywie czasu. Zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego został wybudowany blok. Dobrze, gdy jest z cegły. Niektóre budynki z betonowej płyty zaczynają osiadać, więc jest to bardzo istotny aspekt. Kolejną rzeczą jest standard. Wiele osób sprzedaje nieruchomości po kapitalnym remoncie, często z zabudową przedpokoju i kuchni. Automatycznie cena jest wyższa. Warto się zastanowić, czy warto płacić za tzw. luksusy. Niezwykle ważna jest wysokość czynszu i ogrzewanie. Pozostaje też kwestia bezpieczeństwa. Osiedla mieszkaniowe mają monitoring osiedlowy, ogrodzenie i szlabany wjazdowe, więc możemy być spokojni o nasze dzieci. Osoby starsze także czują się bezpiecznie. Warto tak naprawdę wziąć pod uwagę wiele czynników pod uwagę, nie tylko samą lokalizację, choć odgrywa ona bardzo ważną rolę.