Jak zweryfikować stan prawny nieruchomości przed zakupem?

podpisywanie dokumentów

Zakup mieszkania, czy też domu nie jest prostą sprawą. Nie chodzi tu tylko o sposób finansowania przedsięwzięcia, ale również ryzyko trafienia na nieuczciwego sprzedawcę, jeśli zdecydujemy się kupić nieruchomość z tzw. rynku wtórnego. Dzisiaj chcielibyśmy spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak można uniknąć zakupu problematycznej nieruchomości. Jak zweryfikować stan prawny nieruchomości przed zakupem?

Miej oczy dookoła głowy – nie trać zdrowego rozsądku

Zakup nieruchomości to proces, którego nie warto przyspieszać. W przypadku zakupu zwykłych dóbr codziennego użytku o większej wartości pieniężnej również stosujemy się do zasady „spojrzenia na wybraną ofertę z dystansu”. O co chodzi z tym dystansem? Otóż przed rozpoczęciem poszukiwań nieruchomości warto dokładnie spisać swoje oczekiwania wobec nieruchomości i możliwości finansowe, nie zapominając o tzw. administracyjno –prawnej stronie zakupu nieruchomości. Co należy ustalić przed zakupem? Cóż, jest tego trochę. Jeśli znajdziemy nieruchomość, która wpisuje się w nasze oczekiwania zarówno te finansowe, jak i użytkowe należy przejść do sprawdzenia dokumentacji związanej z daną nieruchomością. W toku sprawdzania stanu prawnego interesującego nas domu, czy też mieszkania należy jednoznacznie ustalić, kto jest właścicielem mieszkania lub działki? Od razu ustalić, czy czasem mieszkanie nie jest zadłużone, a sprzedaż ma być ostatnią deską ratunku dla sprzedającego, by „uniknąć problemów” oraz czy dana nieruchomość nie jest objęta egzekucją komorniczą? W tym przypadku formalności związane z zakupem nieruchomości mogą ulec znacznemu wydłużeniu.

Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest bezpieczne pod względem prawnym?

Przede wszystkim warto dać sobie pomóc. Jako specjaliści, od lat zajmujący się łączeniem osób chcących bezpiecznie nieruchomość z osobami, które szukają uczciwych kupców, przede wszystkim dbamy o sprawdzenie stanu prawnego oferowanych gruntów, mieszkań, czy domów na sprzedaż. Nasza pomoc to twój spokój ducha i spora oszczędność czasu, gdyż przedstawimy ci tylko te oferty, które spełniać będą twoje oczekiwania. Na podstawie jakich dokumentów sprawdzamy stan prawny nieruchomości?

Dużo odpowiedzi daje „zajrzenie” do księgi wieczystej. Księgi wieczyste należy sprawdzać we właściwym dla położenia danej nieruchomości Sądzie Rejonowym. Sprawdzenie zgodności zapisów w księdze w zgodzie z aktualnym stanem prawnym nieruchomości to pewność, że kupowana przez nas nieruchomość nie jest obciążona pod różnymi względami. Księgi wieczyste bowiem zawierają całkiem sporo informacji. W dziale I można sprawdzić, co dokładnie podlega transakcji zakupu (powierzchnia, położenie). W dziale II określone jest z kolei, kto jest właścicielem nieruchomości i na jakiej zasadzie osoba ta weszła w posiadanie nieruchomości: umowa sprzedaży, darowizna, zamiana, postanowienie sądu. Kolejnym działem Księgi Wieczystej, którego nie można pominąć to dział III, gdzie napisane będzie, czy nieruchomość obciążona jest prawami osób trzecich jak użytkowanie, dożywocie, służebność. A z działu IV dowiemy się, czy nieruchomość nie jest objęta hipoteką.

Dodatkowymi dokumentami wymagającymi sprawdzenia przed zakupem nieruchomości będą też akt notarialny (potwierdzający własność), czy też umowa darowizny, orzeczenie sądu o nabyciu spadku, jak również zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej potwierdzające przysługujące prawo do lokalu. Jak widać, istnieją jawne, skuteczne sposoby na sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości i warto o tym pamiętać, szukając mieszkania, czy też nieruchomości na sprzedaż.