Jak COVID-19 wpłynął na rynek nieruchomości w Polsce?

rynek nieruchomości

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 odbiła się na globalnej gospodarce i nie pozostała bez wpływu na rynek nieruchomości w Polsce. Choć, jak na razie, nie może być mowy o kryzysie w tym sektorze gospodarki, to koronawirus zmienił podejście do zakupu nieruchomości. Widoczne są m.in. zmiany preferencji inwestorów oraz zmiany w sposobie zakupu własnego domu lub mieszkania. Wyjaśniamy, w jaki sposób COVID-19 wpłynął na rynek nieruchomości.

COVID-19 a polski rynek nieruchomości – co warto wiedzieć?

Rok 2020 okazał się wyjątkowy pod każdym względem. Wczesna wiosna zaskoczyła pandemią koronawirusa, która wymusiła wprowadzenie szeregu obostrzeń i nieco zmieniła nasze plany na przyszłość. Wprawdzie nie nastąpiło załamanie na rynku, jednak w okresie od marca bieżącego roku zauważalnie zmieniły się trendy zakupowe inwestorów. Na pierwszy plan wysunęły się nieruchomości oddalone od centrów miast, mieszkania z balkonami i tarasami, domy z ogrodami i działki rekreacyjne. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w gęsto zaludnionych centrach miast. I i II kwartał 2020 to dynamiczny wzrost cen nieruchomości nie tylko na terenach miejskich i podmiejskich, ale także na terenach wiejskich.  Wzrost cen dotyczył także nieruchomości rekreacyjnych np. ogródków działkowych. W III kwartale ceny za metr kwadratowy zaczęły spadać, więc warto właśnie teraz rozpocząć poszukiwanie wymarzonego domu lub mieszkania.

Jak kupujemy nieruchomości w dobie COVID-19?

Koronawirus i związana z nim konieczność zachowywania dystansu społecznego zmieniły sposób, w jakim kupujemy nieruchomości. Zwiększyło się zainteresowanie zakupem nieruchomości przez Internet. Coraz więcej osób poszukuje wymarzonego domu lub mieszkania w sieci, korzystając z internetowych portali ogłoszeniowych i stron biur nieruchomości, które oferują nie tylko dostęp do atrakcyjnych ofert nieruchomości, ale także umożliwiają wstępne zapoznanie się z ich szczegółami bez wychodzenia z domu. Nowoczesne technologie pozwalają m.in. odbyć wirtualny spacer po wybranej nieruchomości.

COVID-19: Jak zmieniło się nasze podejście do inwestycji w nieruchomości?

COVID-19 i związany z pandemią kryzys gospodarczy zniechęciły niektórych inwestorów do zakupu nieruchomości, jednak nie jest to zjawisko powszechne. W szczególności z decyzji o zakupie nieruchomości zrezygnowały osoby, których sytuacja materialna zmieniła się w związku z utratą zatrudnienia lub obniżeniem dochodów oraz trudnościami z utrzymaniem własnego biznesu. Kłopoty finansowe i niepewna przyszłość to także powód mniejszego zainteresowania kredytami hipotecznymi.